چارت کارشناسی (سرفصل درس)

با پیشرفت سریع علوم و فن‏آوری پیشرفتـه و پیچیدگی روز افزون آن، مقیــاس تولیــد و خدمات آن چنــــــان گستــــرش یافتـه که رشته‏‌های سنتی مهندسی، پاسخگوی کلیـــه مسائل سازمانهـا نیستند. برای جبران این کمبودها، از تلفیق رشته‌‏های گوناگون علوم، مدیریت، اقتصاد و روش های مهندسی ، مهندسی صنایع به وجود آمده است. در واقع مهندسی صنایع می کوشد با تلفیق دانش مهندسی، ریاضیات، افتصاد و مدیریت، کارایی سیستم های تولیدی و فرایند ها را بهبود دهد.

واحدهای صنعتی و تولیدی کشور علیرغم بهره مندی از ماشین‏ آلات و وسایل پیشرفته، در بسیاری از موارد، فاقد یک نظام و سیستم صنعتی هستند . مشخصاً در اینگونه واحدها با مسائل صنعتی به طور مقطعــی برخورد و به ارتباطی منطقی بین اجزای سیستم کمتـــر توجه شده است. این ضعف، عمدتاً به لحاظ کمبــود کادر کارشناسی در سطح علمی بالا است. با بهره ‏گیـــــری از فارغ‏ التحصیلان این رشتـــه می‏توان به میزان قابل توجهــــی به این کمبــود پایان داد.

ضعف عمده دیگر در برنامه ریزی های بلند مدت در سطوح ستادی سازمان هاست لذا دانش آموختگان مهندسی صنایع با مشارکت رشته های تخصصی دیگر می توانند این مشکل را مرتفع نمایند.

با توجه به روند افت منابع زیر زمینی و کاهش منابع تجدید ناپذیر و لزوم استفاده بهینه از آنها دانش آموختگان مهندسی صنایع به جهت تسلط بر اصول و روش های بهینه سازی نقش کلیدی در آینده سازمانها و صنایع خواهند داشت.

برخی ازسمت های سازمانی که بطور نمونه از تخصص مهندسی صنایع بهره می گیرند، عبارتند از:

رئیس مهندسی صنایع، سرپرست امور سازمانی، رئیس امور برنامه‌ریزی و بودجه، سرپرست امور سازمانی، رئیس وام و سرمایه‌گذاری، رئیس برنامه‌ریزی و تحلیل‌های مالی، سرپرست آمار و گزارش‌های تطبیقی، رئیس امور راه‌اندازی طرح‌ها، سرپرست هماهنگی و پشتیبانی تدارکاتی، رئیس مهندسی فرآیند، کارشناس ارشد بودجه و کنترل هزینه، سرپرست برنامه‌ریزی، سرپرست کنترل و پیشرفت برنامه‌ها، رئیس برنامه‌ریزی و کنترل پروژه، تحلیل‌گر سیستم، مهندس برنامه‌ریز، کارشناس ایمنی، کارشناس تشکیلات و روش‌ها، مدیر پروژه، مدیر انتقال تکنولوژی، رئیس تعمیر و نگهداری، برنامه‌ریز و سرپرست بانک اطلاعاتی، مسئول سیستم‌های پشتیبانی مدیریت، مدیر تکنولوژی، برنامه‌ریز تولید و رئیس سالن تولید.

بنابراین افق های روشنی از لحاظ اشتغال به جهت انعطاف پذیری و توانایی های گسترده فارغ التحصیلان این رشته برای ایشان متصور است.

همچنین زمینه ادامه تحصیل دانشجویان مهندسی صنایع در گرایش های متنوعی در مقطع کارشناسی ارشد فراهم می باشد.

 

                                                     

 

مدیر گروه صنایع

 

Vestibulum id urna

آقای دکتر ضیایی

 

خبرنامه سایت

با عضویت در خبرنامه سایت از جدیدترین و آخرین اخبار موسسه مطلع شوید .

ریاست موسسه

همه ما مسئولین در موسسه آموزش عالی سلمان با آرزوی شادی و موفقیت برای همه جوانان کشورمان آماده ایم که هر نوع همکاری با شما برای ایجاد محیطی آرام بخش کاملا علمی و فرهنگی اجتماعی در این موسسه داشته باشیم و بنابراین از هرگونه پیشنهاد و ارائه راه حل استقبال میکنیم.

 

تشکل های دانشجویی